شارژ وایرلس

در این مقاله به بررسی روش های شارژ وایرلس و چگونگی آن میپردازیم و مزایا و معایب آن را بررسی خواهیم کرد.

شارژوایرلس چیست؟

شارژ وایرلس از طریق دو قطعه الکترومغناطیسی که یکی در دستگاه مورد استفاده شما میباشد و دیگری در شارژر میباشد انجام میشود.

پدشارزر بگونه ای است که دارای قطعه سخت افزاری برای تبدیل برق به نیروی مغناطیسی و القای آن از طریق همین قطعه به گوشی تلفن همراه یا وسایل دیگری که قطعه گیرنده این القا را دارند تشکیل شده.

قطعه مورد استفاده در گوشی های تلفن همراه بگونه ای است که این القا را به نیروی الکتریکی تبدیل کرده و برای تغذیه گوشی مناسب میکند.

استانداردهای شارژوایرلس

این استاندارها عبارتند از : Qi  (چی) ، Air Fuel Alliance و PMA و دیگر استاندارها که امروزه استاندارد “چی” از همه پرطرفدارتر میباشد.

تکنولوژی Qi توسط اپل بر روی محصولات ایفون 8 و Xو  Xs برای اولین بار استفاده شد که امروزه از این تکنولوژی که محبوبترین آنها برای تلفن همراه میباشد توسط اکثر شرکت های تولید موبایل و کالای دیجیتال اسنفاده میشود.

شارژرهای وایرلسی که دارای این استادندارمیباشند، میتوانند از این تکنولوژی استفاده کنند و نوع گوشی فرقی در استفاده ندارند بعنوان مثال میتوان از پدهای شارژر شرکت سامسونگ برای شارژ کردن گوشی های اپل که این تکنولوژی را دارند استفاده کرد.

گوشی هایی که شارژر وایرلس ندارند

اگر گوشی و تلقن همراه شما دارای تکنولوژی شارژوایرلس نیست میتوانید قاب پشت گوشی را تعویض کنید تا بتوانید از این قابلیت استفاده کنید.

البته اگر که نیاز مبرم و ضرروی ندارید بهتراست اینکار را انجام ندهید. دلیل را در ادامه توضیح خواهیم داد.

همچنینی توجه داشته باشید که این تعویض باید توسط نمایندگی گوشی موبایل و توسط خودشرکت انجام پذیرد تا از خرابی احتمالی و همچنین سالم بودن قطعه شارژوایرلس اطمینان حاصل شود.

گوشی هایی که بهتر است از این تکنولوژی استفاده کنند

اپل : سری گوشی های آیفون 6 و 7

سامسونگ : سری نوت

سرعت شارژ

سرعت شارژ کردن از طریق وایرلس ، به اندازه سرعت شارژ از طریق سیم و شارژسریع نیست. این سرعت مانند سرعت شارژ از طریق سیم های معمولی میباشد که البته بسته به نوع دستگاه و ولتاژ و ورودی و خروجی آن این سرعت میتواند متغیر باشد اما به سرعت شارژ سریع از طریق سیم نمیرسد.

هولدر-و-شارژ-وایرلس-توتو-حراجی-تو

اسفتاده از این فناوری

این فناوری در جندین سال گذشته کم استفاده بوده و بیشتر برای شارژکردن وسایل کوچک مانند مسواک های برقی کاربرد داشته است اما امروزه شاهد راه پیدا کردن این فناوری در استفاده از گوشی های موبایل و همچنین لوازم خانگی های دیگر مانند جاروبرقی و… میباشیم.

نحوه کارکرد

اگر بخواهیم نحوه کارکرد شارژر وایرلس را بصورت مختصر توضیح دهیم باید به موارد زیر توجه کنیم:

 1. تبدیل نیروی اکتریکی به نیروی مغناطیسی
 2. تولید و القای میدان مغناطیسی تولید شده توسط این قطعه
 3. دریافت میدان القا شده توسط قطعه موجود در تلفن همراه
 4. تبدیل میدان مغناطیسی متناوب به انرژی الکتریکی برای تغذیه برقی دستگاه

مزایا و معایب

 • مزایا
  • شارژ بی سیم میتواند طول عمر باتری را حفظ و زیاد کند
  • استفاده از این نوع شارژ کردن برای افراد کارمند بخصوص و پشت میز نشین لذت بخش خواهد بود.
 • معایب
  • بزرگترین نقطعه ضعف این تکنولوژی این است که باتوجه به تکنولوژی حال حاضر نمیتوان از قاب های فلزی استفاده کرد و قاب های گوشی هایی که از این تکنولوژی استفاده میکنند پشت شیشه ای یا پلاستیکی داردند که باعث شکستگی و ضربه پذیری این دستگاه ها میشوند.
  • دوم اینکه هنگام شارژ شدن باید این دستگاه ها به پدشارژر متصل شده باشند و برای کارکردن باید آنها را از پد جداکنیم. اما امروزه اپل لین مشکل را با پدهای شارژر خود رفع کرده است.

استفاده در ماشین

امروزه میتوان از هولدرهایی استافده کرد که داخل ماشین هستند و یک پد شارژردارند که تکنولوژی هوشمندانه و ظریفی میباشد.

برای مشاهده هولدر های گوشی با تکنولوژی وایرلس کلیک کنید.

همچنین برخی کارخانه های تولید ماشین مانند بنز ، بی ام و و… از این تکنولوژی برای راحتی بیشتر رانندگان داخل ماشین خود استافده میکنند.

نکته: شارژر وایرلس تکنولوژی متفاوتی با اتصال وایرلس و وای فای دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 1 =