اسپیکر

در دنیای امروزی ما ، اسپیکر و اسپیکر خانگی نقش پررنگ و غیرقابل انکاری را بازی میکند. فهمیدن و درک ساز و کار جالب این دستگاه که افراد تقریبا در تمام روز خود با این وسیله سر و کار دارند میتواند مقوله ای جالب باشد. نوسانات قیمت اسپیکرها نیز به دلیل ساز و کار متفاوت این دستگاه میباشد.

توجه به نحوه ساز و کار این دستگاه که توسط تیم فنی فروشگاه حراجی تو برای شما آماده شده در پایین آمده است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

نحوه تولید صدا

صدا توسط به ارتعاش درآمدن هوای فشرده تولید میشود به اینصورت که بلندگو ، حنجره و هردستگاه صوتی دیگر که توانایی تولید صدا دارد، این هوای فشرده شده را به ارتعاش درمی آورد و این ارتعاشات به پرده گوش انسان رسیده و این ارتعاشات را به آن منتقل میکند. مغز این ارتعاشات را تحلیل کرده و بصورت صدا برای ما قابل فهم میکند.

شنوایی - حراجی تو

اسپیکر یا بلندگو چیست؟

در توضیح ساده و مختصر، میتوان گفت که اسپیکر وسیله ای است که میتواند این هوای فشرده را به ارتعاش درآورد. اما اگر بخواهیم کمی علمی تر این مسئله را بررسی کنیم باید بگوییم که اسپیکر یا بلندگو سیگنال های الکتریکی دریافتی را تقویت کرده و هوا به ارتعاش در می آورند. بلندگو ها از نظر علم رایانه ای، یک دستگاه خروجی یا output میباشد.

بلندگوها دریافت کننده سیگنال هستند. این سیگنال میتواند از طریق رایانه ، گوشی موبایل و یا هروسیله دیگری به بلندگوها منتقل شوند.

بلندگوها از نظر دریافت صدا به دو دسته کلی دیجیتال و آنالوگ تقسیم میشوند.

  • دیجیتال : دریافت دیجیتال -> تبدیل آن به موج های آنالوگ -> تولید امواج صوتی
  • آنالوگ : دریافت آنالوگ -> تقویت این امواج -> تولید امواج صوتی

امروزه اکثر این اسپیکرها یا بلندگوها میتوانند از طریق سیم AUX و یا از طریق بلوتوث به دیگر دستگاه ها متصل شده و صدا و یا موسیقی دلخواه ما را تولید کنند.

برای مشاهده هدفون ها و بلندگوهای سیمی و بلوتوثی کلیک کنید.

تشخص بلندگوی باکیفیت

بلندگویی که توانایی تفکیک صداها و جداسازی آنها را به صداهای زیر وبم و تحلیل سیگنال های دریافتی جهت گرفتن نویز و یا پاکسازی صدا داشته باشد اسپیکرهای مرغوبی میباشند.

هدفون بلوتوثی جوی روم

برخی از بلندگوها هستند که دارای استوانه های مخروطی شکلی هستند که به تولید دقیق تر صدا کمک میکند.

بلندگوهای فعال بلندگوهایی هستند که صدارا تنظیم کنند و به پریز برق متصل باشند.

هدفون بی سیم ایرپادپرو اپل

صدای استریو

این قابلیتی است که در اکثر اسپیکر ها استفاده میشود. این قابلیت میتواند صدا را به دو یا چندکانال مجزا ارسال کند تا تجربه بهتری از شنیدن صدای فیلم ، موسیقی و یا… داشته باشیم.

امروزه در محصولات به اصطلاح سینمای خانگی، 4 تا 6 بلندگو و یک ساب ووفر وجود دارد که میتوانند صداها را تفکیک کنند.

صدای استریو - حراجی تو

انواع بلندگوها

شیپورها : اسپیکرهای ابتدایی که بعدها نمونه پیشرفته آن را بعنوان گرامافون میشناسیم.

گرامافون - حراجی تو

بلندگوهای الکترودینامیکی : اساس کار این نوع بلندگوها ، میدان الکترومغناطیسی هست که توسط سیم پیچ ها تولید میشوند و جزو اولین و متداول ترین بلندگوهای دنیا شناخته میشوند.

اسپیکر الکترودینامیکی - حراجی تو

بلندگوهای صفحه تخت : برای کاهش اندازه و سایز بلندگوهای الکترودینامیکی این نوع ساخته شد که هنوز در حال توسعه این فناوری هستند.

 

اسپیکر های قوس پلاسما : از طریق جریان پیداکردن نیوری الکتریکی از داخل پلاسما میباشد که دارای محدوده صدایی محدودتری میباشند.

بلندگوی پلاسما - حراجی تو

بلندگوهای پیزو الکتریک : فرکانس های محدودی دارند و در ابزاری چون ساعت ها و… که نیاز به تولید صداهای مختلف با فرکانس و دامنه های متفاوت ندارند استفاده میشوند.

بلندگوی پیزو الکتریک - حراجی تو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − یک =